Jak namíchat vlastní e-liquid?

napsal/a: Martin Orešanský | publikováno: 2.6. 2022

V článku Jak namíchat vlastní e-liquid? se dozvíte:

Míchání e-liquidů je pro spoustu začínajících vaperů docela alchymie kvůli které si místo míchání liquidů uživatel e-cigaret vybere raději hotové e-liquidy, nicméně není to žádná věda, to se nebojte. Jde jen o pár potřebných složek které budete potřebovat a to – báze pro míchání liquidů nebo booster a příchuť, nebo-li aroma.

Co je to e-liquid a z čeho se skládá?

E-liquid je náplň do elektronické cigarety nebo gripu, ta se pomocí procesu zvaného vaporizace, odpařuje, resp. se mění z tekutého skupenství na páru a z té páry se vstřebává do těla e-kuřáka (vapera) právě nikotin, můžete pak v okolí místa kde jste potáhl vůni, a v ústech chuť Vámi zvolené příchutě. Některé e-liquidy také obsahují stále více oblíbenou nikotinovou sůl. Nikotinová sůl má vyšší PH a díky tomu že se odpařuje i při nižších teplotách se tedy odpařuje rychleji, díky čemuž do těla dostanete rychleji a více nikotinu. Nezbytnou součástí e-liquidu je báze, což je směs PG a VG. Tyto dvě složky jsou nezbytnou součástí každého e-liquidu, ať již hotového, nebo toho Vámi namíchaného. Ten bývá v různých poměrech.

Co je to PG a VG?

PG je propylenglykol, jde o látku bez barvy a zápachu, čím vyšší poměr PG máte v e-liquidu, tím výraznější je jeho chuť. VG je vegetable glycerin – v překladu rostlinný glycerin, ten je také bez zápachu a chuti. Čím vyšší poměr VG máte v e-liquidu, tím více produkujete páru. Pro výkonnější gripy a e-cigarety, jejichž žhavicí hlavy a atomizéry mají nižší odpor (určené pro DL vaping) se obecně doporučuje poměr 70 VG : 30 PG, v případě zařízení pro MTL vaping s vyšším odporem žhavící hlav a atomizérů doporučujeme poměr 60 PG : 40 VG nebo 50 PG : 50 VG

Rozdíl mezi bází a boosterem

Rozdíl mezi bází a boosterem co se chemického složení týče v podstatě není. Báze i booster obsahují základní složky pro míchání e-liquidu a to PG (propylenglykol) a VG (rostlinný glycerin), případně nikotin. Báze jsou s nikotinem i bez nikotinu. Označení pro bázi s nikotinem je “Nikotinová báze”, takto označuje své výrobky například výrobce bází Dekang. Booster zpravidla obsahuje vyšší množství nikotinu a je primárně určen pro ředění bází, ale vzhledem k jeho složení (které se je identické s bází) se dá také využít jako báze. Většinou se jako booster také označuje booster který obsahuje nikotin v podobě nikotinové soli. Báze a boostery s obsahem nikotinu mohou být nanejvýše v 10ml lahvičkách, jako e-liquidy, proto bývají nejčastěji baleny po 5x10ml, beznikotinové báze pak toto omezení nemají a proto bývají v 100ml a 1000ml baleních.

Jak si namíchat vlastní e-liquid doma? + potřebné věci

Jak si namíchat vlastní e-liquid?
Jak si namíchat vlastní e-liquid? | Ilustrační foto: unsplash.com

Potřebné věci pro míchání e-liquidu

Zajímá Vás jak si namíchat vlastní liquid? Žádná věda. K tomu aby jste si namíchali liquid budete potřebovat tyto složky:

  • Bázi nebo booster (nebo obojí), pro DL vaping a výkonnější zařízení s nízkým odporem žhavících hlav budete potřebovat pro delší životnost žhavících hlav 70 VG 30 PG, pro MTL vaping a zařízení s vyššími odpory pak ideálně 50 VG 50 PG
  • Příchuť, buď klasickou nebo Shake & Vape příchuť
  • V případě složitějšího míchání se Vám pak bude hodit plníci lahvička dle Vaší potřeby.
  • A případně se Vám může hodit také injekční stříkačka, ta bude sloužit k jednoduššímu natáhnutí hustších e-liquidů nebo báze.

Jak si namíchat vlastní liquid doma?

V případě, že nemixujete více příchutí a používate Shake & Vape příchutě, bude míchání velmi snadné – sundejte kapátko z lahvičky s Shake příchutí a dolijte do ní bázi, pro rychlejší dolití báze doporučuji sundat kapátko i z báze, pokud jej báze obsahuje, poté kapátko na lahvičku s příchutí nasaďte a lahvičku s příchutí pořádně protřepejte, cca 1-2 minuty, poté máte hotový e-liquid.

V případě že používáte klasické příchutě, které většinou bývají v 10ml lahvičkách (výjimečně – např. Vampire Vape prodává i ve 30ml lahvičkách) se Vám bezpochyby bude plnící lahvička hodit, na každé příchuti v klasickém balení je napsáno kolik % (procent) e-liquidu by měla obsahovat – uvedeme si tedy jednoduchý příklad, máte příchuť která má doporučené dávkování 10% v e-liquidu a chcete si namíchat 10ml e-liquidu, do plnící lahvičky si nalijete 9ml báze a 1ml příchutě – bohužel lahvičky s příchutěmi nemají odměrky, ale obecně platí nepsané pravidlo že 1ml e-liquidu je zhruba 20-25 kapek příchutě, nakapete si tedy 25 kapek příchutě do lahvičky kde už máte dolito 9ml báze, nasadíte kapátko zpět na lahvičku s e-liquidem, protřepete pořádně lahvičkou po dobu 1-2 minut a máte hotový e-liquid.

Výhodou je, že můžete míchat i báze a boostery různých poměrů a sil nikotinu.. Například chcete e-liquid o síle 4,5mg nikotinu? Tak si kupte nikotinové báze o síle 6mg a 3mg nikotinu a slejte například 10ml lahvičku 6mg a 10ml lahvičku 3mg báze do jedné plnící lahvičky, vznikne Vám tím báze o síle 4,5mg nikotinu, do které pak nakapete 40-50 kapek příchutě (cca 2ml) a máte hotový e-liquid o síle 4,5mg nikotinu. V případě že do takto hotového e-liquidu dolijete ještě 10ml báze bez nikotinu, vznikne Vám síla nikotinu 3mg.

Pokud dolijete do lahvičky s 50ml báze bez nikotinu, s poměrem 50 PG : 50 VG, 50ml boosteru o síle 10mg nikotinu s poměrem 70 VG : 30 PG, vznikne Vám výsledná síla nikotinu 5mg a poměr 60 VG : 40 PG

Příchutě na míchání e-liquidu

Příchutí na míchání e-liquidů je nepřeberné množství, ať už jde o ovocné příchutě, dezertové nebo tabákové, plné různých a stále unikátních kombinací, mezi dlouhodobě nejlepší, respektive nejoblíbenější příchutě u nás bezpochyby patří:

Samozřejmě příchutí a hlavně těch dobrých máme v nabídce mnohem více, ale toto jsou zhruba ty nejlepší, respektive nejprodávanější značky.

Příchutě na míchání e-liquidů | ilustrační foto: unsplash.com

Jaká je správná hustota liquidu?

Hustotu liquidu určuje právě poměr PG VG , tedy poměr propylenglykolu a rostlinného glycerinu, čím více má e-liquid VG, tím je hustší a naopak čím více má e-liquid PG, tím je řidší, není však jeden poměr, který je ideální pro všechny e-cigarety, jednoduché dělení je:

  • DL/CCH atomizéry / žhavicí hlavy s odporem 0,5ohm a nižšímby měly mít hustší e-liquid a to ideálně v poměru 70 VG : 30 PG a vyšším.
  • MTL atomizéry a žhavicí hlavy s odporem 0,6ohm a vyšším by měli využívat spíše řidší liquidy, například 50 PG : 50 VG

Avšak toto doporučení není závazné, jde jen o tip, který je pro Váš clearomizer nebo cartridge ideální, díky dobré cenové dostupnosti žhavících hlav můžete různě experimentovat. Chcete dělat mraky? Namíchejte si hustší e-liquid s co nejvyšším poměrem VG, pokud si chcete na e-liquidu spíše pochutnat, zaměřte se na vyšší poměr řidšího PG.

Kalkulačka na míchání e-liquidu

Kalkulačka na míchání liquidů, míchání e-liquidů

Nově jsme pro Vás také přichystali kalkulačku na míchání e-liquidu pro všechny kteří již nechtějí počítat poměry báze a boosteru, nebo báze a příchutě. Tato kalkulačka na míchání liquidu Vám značně usnadní míchání e-liquidů. Nejen díky funkci kalkulačky na míchání e-liquidů ale i díky informacím z tohoto článku a z informací na stránce kalkulačky liquidů pro Vás bude míchání liquidů hračka.