V posledních letech se trend kouření elektronické cigarety stále více rozmáhá a většina z nás se s e-cigaretou může setkat i ve svém okolí. Elektronická cigareta je totiž jednou z pomůcek jak přestat kouřit. Díky variabilitě náplní do elektronické cigarety můžete dlouhodobě snižovat či zvyšovat dávky nikotinu podle Vašich potřeb.
V článku Škodlivost vapovaní v porovnání s klasickými cigaretami se dozvíte:
Jak funguje elektronická cigareta?
Elektronická cigareta funguje na principu vaporizace a tedy na bázi odpařování tekuté směsi - e-liquidu kdy se e-liquid změní na páru a tu Vy pak následně vdechujete (inhalujete) a to buď MTL vapováním, tedy šlukováním nebo DL vapováním či CCH vapováním, tedy potahováním přímo do plic. Pára z odpařeného e-liquidu obsahuje Vámi použitou příchuť a případně nikotin. E-liquid dále obsahuje PG a VG tedy propylenglykol a rostlinný glycerin.
Rozdíl mezi vapováním elektronické cigarety a kouřením klasické cigarety
Kouř z klasických cigaret bez ohledu na to, zda jde o cigarety Marlborro nebo nejlevnější cigarety. Některé škodlivé látky v cigaretách pocházejí z tabáku, jiné pak z aditiv - aditiva jsou látky která se starají o pohodlnější kouření cigaret, při spalování cigarety mohou tyto přidané látky známé jako aditiva značně ohrozit zdraví nejen aktivních kuřáků ale i těch pasivních, je totiž již léta vědecky prokázané, že i pasivní kouření je zdraví škodlivé.
Mezi nejznámější škodlivé látky z kouření patří:
-
- amoniak
- oxid uhelnatý
- nikotin
- dehet
- oxid dusečnatý
Škodlivost vapování by se dala shrnout následovně - e-cigarety jsou o 95% méně rizikové než klasické cigarety, jediné látky které při vapování standartně vdechujete jsou propylenglykol, rostlinný glycerin, potravinářské aroma (které je obsaženo v příchutích které zpravidla bývají vyráběny ve farmaceutické laboratoři) a musí splňovat nároky EU a ČR.
Škodlivost vapování
Jak už jsme výše uvedli, e-cigarety jsou o 95% méně rizikové než klasické cigarety, díky absenci látek z klasických cigaret jako je oxid dusečnatý, dehet, oxid uhelnatý či amoniak u vapování nedochází k zanášení plic dehtem či dušení cév.
Při vapování totiž vdechujete páru která obsahuje propylenglykol, rostlinný glycerin, příchuť a případně nikotin. Nicméně stále pokud vapujete s nikotinem, vstřebáváte do těla nikotin přičemž se 2-4x násobně zvyšuje riziko erektilní dysfunkce. Navíc, mezitím co Vám buňky v ústech, pokud kouříte klasické cigarety umírají zhruba po 24 hodinách, tedy 1 dni jelikož při kouření a potahování tabákového kouře buňky v ústech vykazují silné toxikologické poškození, kdežto u vapingu - při vdechování páry buňky v ústech přežijí až 8 týdnů. Proto také asociace zubařů již od roku 2021 doporučuje odborníkům na orální zdraví, tedy zubařům, dentálním hygienistkám doporučuje aby své kuřácké pacienty podporovali k přechodu na vaping.
I tak v elektronické cigaretě můžete najít škodlivé látky jako je například nitrosamin, který vzniká z bílkovin a dusitanů, v určitém množství může být nitrosamin dokonce karcinogenní. Nicméně v elektronických cigaretách ho bývá tak malé množství, že žádné studie doposud neprokázaly jejich dopady a přímou škodlivost vapování na zdraví.
Škodlivost vapování bez nikotinu
Pokud se nechcete vzdát vapování a chcete pro své zdraví udělat ještě něco, můžeme Vám doporučit zkusit e-liquidy bez nikotinu. Zde jde v podstatě o čistou páru obsahující propylenglykol, rostlinný glycerin a aroma (příchuť) a další stopové množství škodlivých látek. Dá se teoreticky říci, že škodlivost vapování není zásadní, minimálně ne ve srovnání s kouřením klasických cigaret, kde na zdravotní dopady kouření zemřelo velké množství lidí. Co se týče škodlivosti vapování - tak není žádné prokázané úmrtí v ČR nebo EU, či možná dokonce ani na světě v souvislosti se zdravotními dopady vapování a ty, o kterých se psalo v médiích jsou například způsobeny tím, že na černém trhu, tedy mimo kontrolu a regulace daných úřadů šlo o "podomácky" vyrobené e-liquidy s extraktem THC - což je nelegální látka obsažená v květinách konopí.
Navíc, pokud chcete přestat kouřit, je jak ze zkušeností většiny vapujících uživatelů kteří přestali díky vapování kouřit, tak z odborných studií prokázáno, že kdo začne vapovat a nahradí tím kouření klasických cigaret, tak se ke kouření klasických cigaret nejspíše už nikdy nevrátí.