V článku Tipy a rady jak přestat kouřit se dozvíte:
V dnešní době se neustále zvyšují ceny klasických cigaret díky čemuž spoustu kuřáků hledá způsoby jak přestat kouřit. Snadná cesta jak přestat kouřit není jen o tom zvolit správný prostředek ale také jak ho správně používat aby jste první dny bez cigarety překlenuli. Nejen finanční důvody jsou důvodem k detoxikaci od cigaret, zásadní problém jsou také zdravotní následky kouření. Takže důvodů jak a proč přestat kouřit je více než dost. Silný kuřák bude mít konec s kouřením složitější, ale furt existuje dost možností jak může silný kuřák přestat kouřit a čím může nahradit cigaretu. Zajímá Vás co se děje s tělem bez cigaret? Vše si pečlivě vysvětlíme!
Díky tomu že přestanete kouřit můžete ušetřit třeba na tablet či notebook a spoustu dalších věcí.
Existuje snadná cesta jak přestat kouřit?
Snadná cesta jak přestat kouřit existuje - je jich jistě více ale bezpochyby jednou z nejoblíbenějších je elektronická cigareta. Klíčem k tomu jak přestat s kouřením je však najít správný prostředek a správně jej používat. Problém je zejména v nejnávykovější látce obsažené v cigaretách, tedy nikotin a tedy nejproblémovější je odvykání od nikotinu. Ale jak přestat kouřit? Nejlépe ze zkušenosti nás a našich zákazníků vychází elektronické cigarety, díky kterým dovedl přestat kouřit nejeden silný kuřák.
Škodlivost a obsah látek v cigaretě
Škodlivost cigaret je téma které tu s námi je již desítky let, i tak ale spousta kuřáků ale i nekuřáků neví co cigareta obsahuje. V tabákovém kouři bylo dosud odhaleno přes 4000 chemických látek, mezi něž například patří nikotin, oxid uhelnatý, dehet, amoniak, kadmium, kyanid a spousty dalších látek jako například karcinogeny které způsobují rakovinu a látky které dráždí oči a dýchací systém. Nejnávykovější látkou je nikotin - ten vybuzuje silnou závislost, mezi dále velmi nechvalně známé látky pak patří oxid uhelnatý, který je bezbarvý plyn bez zápachu a chuti, tento plyn způsobuje tkáňové dušení což je stav kdy je znemožněn přenos kyslíku z plic do tkání. Cigaretový kouř který vidíme je tvořen drobnými částicemi které nazýváme dehet v 1cm3 cigaretového kouře je 10 000x více dehtu než na dálnici v době dopravní špičky, dehet (respektive jeho částice) je z cigaretového kouře při vdechování zatáhnut do plicních sklípků, které zanese černým lepkavým materiálem, díky čemuž dochází u silných kuřáků k různým plicním problémům a kašli.
Co se děje s tělem bez cigaret?
První dny bez cigarety jsou nejhorší částí procesu detoxikace od cigaret. Zajímá Vás co se děje s tělem bez cigaret? 5 dní bez cigarety až týden bez cigarety stačí aby se Vám zlepšila chuť a čich. Zhruba 21 dní bez cigaret podle zkušeností kuřáků stačí k tomu aby se Vám navrátila koncentrace a odezněly abstinenční příznaky jako je neklidnost a podrážděnost. Půl roku bez cigaret pak vyústí k tomu, že Vám dorostou nové chuťové buňky a ustálí se Vám chuť k jídlu a bude se Vám lépe dýchat. Půl roku bez cigaret je také ideální čas na to o něco zase snížit dávky nikotinu.
CO SE STANE S TĚLEM, KDYŽ PŘESTANEŠ KOUŘIT?
Jak přestat kouřit
Tipy jak skoncovat s kouřením
Odvykání kouření není ze dne na den, ale je to náročnější, dlouhodobější proces, který se ne každému a ne s každým způsobem povede, my Vám ale sepíšeme možnosti, případně poradíme za nás ze zkušenosti nás a našich zákazníků nejefektivnější způsob jak a čím nahradit cigaretu. V případě odbornějších dotazů můžete také využít Národní linku pro odvykání kouření. V případě že zvolíte e-cigaretu jako pomocníka doporučujeme přečíst si článek Jak přestat kouřit s elektronickou cigaretou.
Základní tipy jsou však:
-
- Pokud používáte pomocníka v podobě e-cigaret, nezapalujte si normální cigaretu, místo toho raději intenzivněji vapujte aby jste do těla dostali tolik nikotinu, kolik tělo potřebuje. Jakmile nebudete mít chuť na cigaretu, znamená to že máte v těle dost nikotinu
- Bezpochyby se doporučuje využít pomoc takzvaných "pomocníků" - tedy různých méně škodlivých výrobků které Vám dodají nikotin - viz. Co místo cigarety
Co místo cigarety
Přední čeští i světoví odborníci na léčbu různých závislostí zmiňují jako dobrý způsob který je efektivní i pro silné kuřáky přístup tzv. "harm-reduction", v českém překladu by jsme to mohli nazvat jako "nahrazení zla menším zlem" díky kterému se pak mnozí nakonec závislosti na nikotinu zbaví.
Místo cigarety můžete sáhnout například po následujících výrobcích:
-
- Nikotinové náplasti
- Žvýkací tabák (snus)
- Nikotinové sáčky
- Nikotinové žvýkačky
- Zahřívané tabákové výrobky (např.. IQOS)
- Nikotinové spreje
- Elektronické cigarety
Cenově nejvýhodnější a podle všeho nejefektivnější - nebo minimálně jeden z nejefektivnějších způsobů jsou elektronické cigarety. Elektronická cigareta je podle studií o 95% méně riziková (nebo-li škodlivá) než klasické cigarety. Nevýhodou je sice vyšší počáteční investice (v řádech stovek korun), výhodou je však to, že dlouhodobě vyjde mnohem levněji než cigarety.
Lidé kouří kvůli nikotinu, ale umírají kvůli dehtu. Nikotin způsobuje závislost, ale zdravotní dopady způsobené závislostí samotnou jsou marginální v porovnání s účinky dehtu
- doc. MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D.
Výhody a nevýhody elektronické cigarety
Mezi výhody elektronických cigaret patří:
-
- Možnost dávkovat nikotin (míchání e-liquidů nebo koupě e-liquidů s různým obsahem nikotinu) dle potřeby
- Dlouhodobá úspora oproti kouření
- Lepší chuť a široký výběr příchutí, například jedny z nejoblíbenějších bývají příchutě obsahující mango.
- Zbavíte se nepříjemného zápachu z kouření
- O 95% méně rizikovější než cigarety
Mezi nevýhody elektronických cigaret pak patří:
-
- Vyšší počáteční investice
- Můžete si koupit náplň s příchutí, která Vám zrovna nezachutná
Škodlivost elektronické cigarety
Škodlivost elektronické cigarety a škodlivost vapování je regulována především předpisy ze strany státních legislativ a ze strany legislativy EU, obecně se nedá říci že jsou elektronické cigarety zdravější nebo neškodné, jsou jen dle studií méně rizikové. Pokud si tedy koupíte elektronickou cigaretu a náplň do ní v obchodě nebo na e-shopu s e-cigaretami, pravděpodobně nenarazíte na toxické látky v náplních ani na vyšší obsah nikotinu než je 20mg/ml a již hotové e-liquidy v balení větších než je 10ml. Úmrtí a další zdravotní komplikace v USA o kterých se můžete z médií a špatně informovaných "odborníků" dozvědět nebyly způsobeny elektronickými cigaretami jako takovými, ale byly způsobeny acetátem vitamínu E. Nejvíce těchto zdokumentovaných komplikací vzniklo z užívání produktů obsahujících THC. Většina těchto závadných produktů byla nakoupena právě od pochybných prodejců na černém trhu. Nicméně při vapování nevdechujete kouř ale páru. Tato pára neobsahuje amoniak, karciogeny, dehet a další problematické látky které do těla vstřebáte při kouření běžných cigaret.
Článek pro Royalvape.cz napsal: Martin Orešanský