Akce týdne

Co je nového - články, Strana 2

Vodní dýmka nebo elektronické cigarety? Co je lepší?

To je otázka, kterou si pokládá většina těch, kteří hledají alternativní možnost k tradičnímu kouření cigaret. V případě elektronických cigaret i vodní dýmky dochází k inhalaci vodní páry obohacené o složky, které jsou obvykle přítomny i v cigaretovém dýmu. Tyto složky se ale liší ve svých účincích a složení inhalované vodní páry je samozřejmě také jiné. Roli hraje také praktičnost použití. Zatímco elektronickou cigaretu kapesních rozměrů můžete používat každý den, vodní dýmka představuje spíše způsob, jak zažít něco neobvyklého s partou přátel. V čem se tedy elektronické cigarety a vodní dýmka liší a co mají společného? A kdy je pro obojí ta správná příležitost?

 

 

Jak funguje vodní dýmka?

V případě vodní dýmky se někdy můžete setkat také s označením „šiša“ nebo „hookah“. Jde o poměrně sofistikované zařízení, které se používá k inhalaci aromatického tabáku nebo předem připravených tekutých náplní. Fungování vodní dýmky je založeno na principu filtrace kouře vodou, což vytváří mírnější a chladivější zážitek při kouření. Základními částmi vodní dýmky jsou hlava, což je nádoba používaná k uložení tabáku nebo příchutě, mísa sloužící k ohřevu tabáku, tělo, které vypadá jako trubka nebo hadice spojená s hlavou. Ta mívá obvykle ventilační otvory sloužící k regulaci průtoku vzduchu. A tou nejdůležitější komponentou vodní dýmky je vodní nádoba, která je naplněna vodou či jinou tekutinou sloužící k filtraci kouře. Ochlazením kouře se zjemňuje jeho chuť a účinek. Průchodem kouře vodou také dochází k filtraci některých škodlivých látek, které jsou v něm běžně obsaženy.

 

 

Princip funkce elektronické cigarety

Elektronická cigareta, známá také jako e-cigareta obsahuje interní baterii, která poskytuje energii pro její provoz. Lze ji obvykle nabíjet. Součástí elektronické cigarety je také zařízení obsahující topnou spirálu ohřívající náplň s tekutinou (e-liquid, e-juice). Elektrický proud do spirály je dodáván po aktivaci e-cigarety (po stisku tlačítka). Náplň do e-cigaret, která obsahuje nejčastěji směs propylenglykolu, glycerinu, aroma a v některých případech i nikotinu, se po aktivaci mění v aerosolovou páru, kterou inhaluje uživatel. Moderní elektronické cigarety jsou poměrně sofistikovaná zařízení, která umožňují nastavení teploty, výkonu, objemu páry a dalších funkcí, některé mají i LCD displej. Ovládat je často můžete také pomocí mobilní aplikace.

 

 

 

Elektronická cigareta x vodní dýmka

Z hlediska principu fungování mají elektronické cigarety s vodní dýmkou mnoho společného. Liší se ale v příležitosti, kdy po nich sáhnete. Zatímco elektronické cigarety se hodí pro každodenní použití, vodní dýmku si nejspíše užijete spíše s partou přátel při večerním posezení v sisha baru.

 

Alternativy k cigaretám

Jak elektronické cigarety, tak vodní dýmka představují alternativu k tradičním tabákovým výrobkům. Obojí umožňuje inhalovat vodní páry, které mohou obsahovat nikotin a další látky běžně obsažené i v párách z běžných cigaret. V porovnání s nimi však jsou bezpečnější. Náplň do elektronické cigarety i vodní dýmky si můžete zvolit podle své chuti i úrovně nikotinu. Navíc do sebe nedostáváte vedlejší produkty spalování, které se běžně vyskytují v cigaretovém dýmu. Typicky se jedná o oxid uhelnatý, oxid dusičnatý, amoniak, dehet a další lahůdky. Pokud si vyberete vhodnou náplň, nemusíte do sebe dostávat při kouření elektronické cigarety a vodní dýmky ani nikotin. To s čím ale v obou případech musíte počítat je propylenglykol, potravinářské aroma a rostlinný glycerin.

Přečtěte si také: Škodlivost vapování v porovnání s klasickými cigaretami

 

Milujete cigarety s příchutí?

Především ženy kuřačky si rády dopřejí tenké cigarety s mentolovou příchutí. Zkoušeli jste někdy? Existuje i mnoho dalších chutí – ovocné, čokoládové, bylinkové. Rozhodně jde o zajímavou alternativu ke klasické chuti cigaret. Nicméně i toto “dámské kouření“ obsahuje nikotin a výše zmíněné vedlejší produkty spalování. Pokud jsou pro vás cigarety alternativou k mlsání sladkého a máte rádi neobvyklou chuť, je elektronická cigareta alternativou, která byla stvořena přímo pro vás. Tekuté náplně do elektronických cigaret si můžete zvolit s tolika příchutěmi, že nebudete mít čas ani všechny vyzkoušet. Rozhodně ale pár příchutí ochutnejte. Některé elektronické cigarety umožňují také inhalování sušených bylinek. Ty můžete využít také jako náplň do vodní dýmky.

 

Článek pro Royalvape.cz napsala: Oldřiška Medlínová

 
Škodlivost vapování v porovnání s klasickými cigaretami

V posledních letech se trend kouření elektronické cigarety stále více rozmáhá a většina z nás se s e-cigaretou může setkat i ve svém okolí. Elektronická cigareta je totiž jednou z pomůcek jak přestat kouřit. Díky variabilitě náplní do elektronické cigarety můžete dlouhodobě snižovat či zvyšovat dávky nikotinu podle Vašich potřeb.

 

V článku Škodlivost vapovaní v porovnání s klasickými cigaretami se dozvíte:

 

 

Jak funguje elektronická cigareta?

Elektronická cigareta funguje na principu vaporizace a tedy na bázi odpařování tekuté směsi - e-liquidu kdy se e-liquid změní na páru a tu Vy pak následně vdechujete (inhalujete) a to buď MTL vapováním, tedy šlukováním nebo DL vapováním či CCH vapováním, tedy potahováním přímo do plic. Pára z odpařeného e-liquidu obsahuje Vámi použitou příchuť a případně nikotin. E-liquid dále obsahuje PG a VG tedy propylenglykol a rostlinný glycerin.

 

vapování škodlivost, škodlivost vapování, co je horší cigareta nebo vapo, je vapování škodlivé?
Ilustrační foto | zdroj: unsplash.com

 

Rozdíl mezi vapováním elektronické cigarety a kouřením klasické cigarety

Kouř z klasických cigaret bez ohledu na to, zda jde o cigarety Marlborro nebo nejlevnější cigarety. Některé škodlivé látky v cigaretách pocházejí z tabáku, jiné pak z aditiv - aditiva jsou látky která se starají o pohodlnější kouření cigaret, při spalování cigarety mohou tyto přidané látky známé jako aditiva značně ohrozit zdraví nejen aktivních kuřáků ale i těch pasivních, je totiž již léta vědecky prokázané, že i pasivní kouření je zdraví škodlivé.

Mezi nejznámější škodlivé látky z kouření patří:

 

    • amoniak
    • oxid uhelnatý
    • nikotin
    • dehet
    • oxid dusečnatý

Škodlivost vapování by se dala shrnout následovně - e-cigarety jsou o 95% méně rizikové než klasické cigarety, jediné látky které při vapování standartně vdechujete jsou propylenglykol, rostlinný glycerin, potravinářské aroma (které je obsaženo v příchutích které zpravidla bývají vyráběny ve farmaceutické laboratoři) a musí splňovat nároky EU a ČR.

 

Škodlivost vapování

Jak už jsme výše uvedli, e-cigarety jsou o 95% méně rizikové než klasické cigarety, díky absenci látek z klasických cigaret jako je oxid dusečnatý, dehet, oxid uhelnatý či amoniak u vapování nedochází k zanášení plic dehtem či dušení cév.

Při vapování totiž vdechujete páru která obsahuje propylenglykol, rostlinný glycerin, příchuť a případně nikotin. Nicméně stále pokud vapujete s nikotinem, vstřebáváte do těla nikotin přičemž se 2-4x násobně zvyšuje riziko erektilní dysfunkce. Navíc, mezitím co Vám buňky v ústech, pokud kouříte klasické cigarety umírají zhruba po 24 hodinách, tedy 1 dni jelikož při kouření a potahování tabákového kouře buňky v ústech vykazují silné toxikologické poškození, kdežto u vapingu - při vdechování páry buňky v ústech přežijí až 8 týdnů. Proto také asociace zubařů již od roku 2021 doporučuje odborníkům na orální zdraví, tedy zubařům, dentálním hygienistkám doporučuje aby své kuřácké pacienty podporovali k přechodu na vaping.

I tak v elektronické cigaretě můžete najít škodlivé látky jako je například nitrosamin, který vzniká z bílkovin a dusitanů, v určitém množství může být nitrosamin dokonce karcinogenní. Nicméně v elektronických cigaretách ho bývá tak malé množství, že žádné studie doposud neprokázaly jejich dopady a přímou škodlivost vapování na zdraví.

 

Škodlivost vapování bez nikotinu

Pokud se nechcete vzdát vapování a chcete pro své zdraví udělat ještě něco, můžeme Vám doporučit zkusit e-liquidy bez nikotinu. Zde jde v podstatě o čistou páru obsahující propylenglykol, rostlinný glycerin a aroma (příchuť) a další stopové množství škodlivých látek. Dá se teoreticky říci, že škodlivost vapování není zásadní, minimálně ne ve srovnání s kouřením klasických cigaret, kde na zdravotní dopady kouření zemřelo velké množství lidí. Co se týče škodlivosti vapování - tak není žádné prokázané úmrtí v ČR nebo EU, či možná dokonce ani na světě v souvislosti se zdravotními dopady vapování a ty, o kterých se psalo v médiích jsou například způsobeny tím, že na černém trhu, tedy mimo kontrolu a regulace daných úřadů šlo o "podomácky" vyrobené e-liquidy s extraktem THC - což je nelegální látka obsažená v květinách konopí.

Navíc, pokud chcete přestat kouřit, je jak ze zkušeností většiny vapujících uživatelů kteří přestali díky vapování kouřit, tak z odborných studií prokázáno, že kdo začne vapovat a nahradí tím kouření klasických cigaret, tak se ke kouření klasických cigaret nejspíše už nikdy nevrátí.

 

 

 

Představení výrobce Ritchy

Představujeme Vám firmu Ritchy která vyrábí e-liquidy Aramax, e-liquidy Liqua Mix, e-liquidy Liqua Elements a Shake and Vape příchutě Liqua Mix & Go a Aramax Shake and Vape, firma Ritchy vznikla v roce 2009 v Číně, v dnešní době úspěšně prodává své e-liquidy (náplně do elektronických cigaret) do 85 zemí světa napříč Asií, Evropou a Amerikou, v roce 2013 vznikla právě u nás v česku dceřinná společnost Ritchy EU, s.r.o. spolu s distribučním centrem, které slouží pro distribuci liquidů a příchutí Liqua a Aramax po celé EU. V roce 2020 pak společnost Ritchy ve spolupráci s předním výrobcem e-cigaret a gripů e-cigaret VOOPOO přišla s gripem Liqua 4S Vinci, který si u nás také můžete zakoupit a vyzkoušet.

My osobně si spolupráci s firmou Ritchy velice chválíme a to zejména kvůli tomu, že ochota a vstřícnost zástupcům firmy není cizí a získáváme pro Vás díky tomuto pravidelně propagační předměty zdarma pro Vás, vedení EU pobočky se mimo jiné intenzivně podílí na boj za práva vaperů a osvětu ohledně vapingu - viz. hnutí Smokers Rights Movement. 

Na přelomu let 2022 a 2023 firma Ritchy EU ve spolupráci s vape YouTuberem Karotkou přišla s limitovanými Shake and Vape příchutěmi a to Liqua Mix & Go Vanilla Rolls a Liqua Mix & Go Pink Lemonade.

Jaký dárek vybrat pro kuřáky?

Máte v okolí kuřáka, kterému potřebujete vybrat vhodný dárek, ale nevíte si rady? Pomůžeme vám!

 

V článku Jaký dárek vybrat pro kuřáky? se dozvíte:

 

 

Co je důležité vědět před vybíráním dárku

 

Abyste se dokázali kuřákovi trefit do vkusu, měli byste předem vědět, jaké cigarety kouří a případně, pokud by nějaké chtěl vyzkoušet. Existuje totiž spousta možností, v dnešní době se cigarety dělí na:

 

 

Buďte si tudíž jistí, že kupujete ten správný druh, který daná osoba používá. Vybíráte-li e-cigaretu s náplní, řešíte, jakou příchuť vybrat. Zavzpomínejte, jakou příchuť obdarovaný nejčastěji kouří nebo jakou má obecně rád. Pokud má rád sladké, pak mu pravděpodobně bude chutnat i sladká příchuť. Jestliže zase spíše žvýká mentolové žvýkačky, pořiďte mu příchuť máty nebo mentolu.

 

Nyní už se pojďme podívat přímo na tipy na dárky, které kuřákovi pořídit, abyste mu udělali radost.

 

Tipy na dárky pro kuřáka

 

Nemyslete si, že kuřákům musíte darovat pouze kuřácké potřeby, existují i jiné dárky, které se jim také budou hodit. Pokud potřebujete poradit, tady jsou naše nápady!

 

1. Vůně

 

Nějaká dražší kolínská určitě nikoho neurazí, navíc se jedná o luxusní dárek pro muže. Abyste se trefili do vkusu, měli byste typ vůně daného člověka znát či se zeptat, jakou příchuť používá. Kuřákům se vůně navíc bude hodit, když budou chtít zakrýt pach cigaret.

 

2. Jídlo

 

Kdo by nemiloval jídlo? Můžete vytvořit vlastní koš s oblíbenými potravinami obdarovaného, nebo vybrat takový mix někde už vytvořený. Dárky pro muže Manboxeo nabízí krabice, ve kterých najdete spoustu jídla i alkoholu, kávy nebo sladkosti, takže určitě něco vyberete.

 

3. Příchutě do e-cigaret

 

Přesouváme se k dárkům, které se týkají přímo kouření. Velkou výhodou, když chcete darovat příchutě do e-cigaret je, že vás nevyjdou na moc peněz. Záleží na tom, kolik jich vyberete, ale cena se pohybuje od 200 do cca 400,- Kč. Můžete tak zakoupit více druhů, aby si obdarovaný mohl vyzkoušet něco nového a na základě toho si v budoucnu danou příchuť třeba i pořídil sám.

 

4. Elektronická cigareta

 

Slyšeli jste, že by daná osoba ráda přešla na elektronickou cigaretu? Pokud ji stále nemá, dejte mu ji! Je sice dražší než příchutě, ale stále není natolik drahá, abyste si ji nemohli dovolit. Můžete k ní rovnou přibalit i příchutě nebo nechat výběr na obdarovaném.

 

Jaký vybrat dárek pro kuřáka - elektronická cigareta
Jaký dárek vybrat pro kuřáka - elektronická cigareta | Ilustrační foto | zdroj: unsplash.com

 

5. CBD Vape

 

Pokud chcete darovat něco, co pomůže přestat s kouřením, pak zkuste CBD. Užívá se i ve formě elektronické cigarety, tudíž dokáže skvěle nahradit závislost na cigaretách a promění se v užitečný zvyk, který s sebou nese spoustu pozitiv, jako je úleva od stresu, zmírnění bolestí či lepší spánek. U nás můžete najít tento CBD Vape Pen a po vypotřebování cartridge, si můžete objednat Oasis CBD Vape Cartridge.

 

6. Příslušenství k e-cigaretě

 

Při koupi elektronické cigarety je vždy co dokupovat, ať už je to žhavicí hlava, cartridge nebo baterie do elektronické cigarety. Potěšte kuřáka a oprostěte ho od těchto starostí.

 

7. Alkohol

 

Cigarety se často vážou k alkoholu, proto ani ten nebude špatným dárkem. Vybrat můžete pivo, rum nebo whiskey, záleží na chutích obdarovaného. Pořiďte k alkoholu také skleničky nebo vyberte nějakou limitovanou edici.

 

8. Tělová kosmetika

 

V rámci péče o sebe se tělová kosmetika hodí každému – šampon, sprchový gel, peeling – to vše se hodí, a pokud vyberete kvalitní kousky, věřte, že to druhá strana ocení. Zaměřit se můžete i na produkty, které by si člověk normálně nekoupil, jako například pomádu na vousy či tělové mléko.

 

9. Péče o vousy

 

Když už jsme u té péče o vousy, nějaká sada pro vousáče by taky neuškodila. Každý, kdo si vousy nechává narůst, by se o ně měl také starat, proto existují sety, které vám s perfektním vzhledem pomohou.

 

10. Popelník

 

Co jiného pro kuřáka, než popelník? Pokud daná osoba nejede vaping, pak popelník určitě využije. Originální vzhled ještě nikoho neurazil. Navíc se jedná o praktický dárek, který určitě využije.

 

Jak vybrat co nejlepší dárek?

 

Abyste se trefili co nejvíce do vkusu, pak byste měli danou osobu znát. Pokud plánujete kupovat nějaké příslušenství k e-cigaretám, ujistěte se, že opravdu kupujete správně, jinak byste se mohli dostat do trapné situace. Šťastnou ruku s výběrem!

 

 
Jak na údržbu elektronické cigarety

Údržba elektronické cigarety je důležitá pro co nejdelší životnost žhavících hlav, náhradních cartridgí ale i samotných elektronických cigaret, společně si vysvětlíme jak na to.

 

V článku Jak na údržbu elektronické cigarety se dozvíte:

 

 

Pravidelná údržba elektronické cigarety

 

Pravidelná údržba Vaší e-cigarety, nebo-li vapa je důležitá pro Vaše bezstarostné vapování. z Zanedbáním údržby elektronické cigarety či žhavících hlav, náhradních podů a baterie do elektronické cigarety se vystavujete riziku značného snížení životnosti Vaší elektronické cigarety či jejího příslušenství. Správná údržba elektronické cigarety s sebou proto také přináší značnou finanční úsporu pro Vaši peněženku a lepší požitek z vapování.

 

Čištění elektronické cigarety, jak na údržbu elektronické cigarety
Čištění elektronické cigarety | Ilustrační foto | Zdroj: flickr.com, autor: Val Espiritu

 

Údržba žhavící hlavy a náhradní cartridge

 

Žhavící hlava se skládá z kovové žhavící spirály a vaty, náhradní pod nebo-li cartridge do elektronické cigarety s vestavěnou žhavící hlavou obsahuje ještě většinou plastovou cartridge ve které je žhavící hlava zabudovaná, žhavící hlava mívá v základu životnost cca 1-3 týdny, její životnost můžete udržet co nejdéle výběrem e-liquidu (náplně do elektronické cigarety) s vhodným poměrem PG a VG. Vata ve žhavící hlavě se po nějaké době vapování spálí, jelikož nasává e-liquid.

 

Pokud vata ve žhavící hlavě není dostatečně nasátá velmi snadno a rychle se připálí, především u e-liquidů s příchutí například kávy, tabákových či sladkých e-liquidů, proto je vhodné po dolití clearomizeru nebo cartridge vhodné nějakou dobu počkat, než se vata nasákne, ideálně alespoň 5 minut, my však doporučujeme 15-30 minut, pro absolutní jistotu. V drtivé většině dojde u žhavící hlav právě k připálení vaty, než k poškození samotné spirálky.

 

Signály které Vás upozorní na nutnost výměny žhavící hlavy:

 

  • Nižší produkce páry
  • Bublání
  • Protékání e-liquidu
  • Spálená pachuť

 

V posledních době jsou velmi oblíbené bezúdržbové POD systémy, tedy e-cigarety složené z baterie a cartridge které ve většině případů měníte i s hlavou. Co Vám můžeme doporučit k údržbě žhavících hlav?

 

Doporučení jak udržovat žhavící hlavu do elektronické cigarety

 

  • Po prvním plnění e-liquidem vyčkejte 5-30 minut, u e-liquidů s vyšším obsahem VG tuto radu spíše nepodceňte a vyčkejte alespoň 10 minut.
  • Udržujte v clearomizeru dostatek e-liquidu na to, aby žhavící hlava nežhavila “na sucho”, tedy aby vata ve žhavící hlavě byla vždy celá potopená.
  • Kupujte e-liquidy jen od ověřených značek, pochybné náplně mohou být zdravotně závadné, nesplňující legislativní nároky ČR a EU. Mohou také být sladší, hustší a tmavší. Tyto e-liquidy mají tendenci připalovat žhavící hlavy a tím i postupně kazit chuť e-liquidu či hustotu dýmu z odpařeného e-liquidu.
  • Vybírejte si e-liquidy s vhodným poměrem PG a VG, pro způsob vapování MTL vape ideálně 50 PG / 50 VG (odpor 0,6ohm a více), pro DL e-cigarety pak 70 VG / 30 PG (0,5ohm a méně).

 

Údržba baterie do elektronické cigarety

 

Baterie do elektronické cigarety je část kterou nijak zásadně udržovat nemusíte ale jsou zde věci, které mohou prodloužit nebo naopak snížit životnost baterie do elektronické cigarety. Časem totiž může u baterie dojít k značnému snížení výkonu které může způsobit například protečení e-liquidu přes atomizér nebo žhavící hlavu k závitu baterie, pokud se Vám toto stane, odšroubujte baterii a vezměte suchý hadřík, kus kapesníku, kuchyňské utěrky nebo toaletního papíru a mokrou část baterie okolo závitu otřete a vysušte.

 

Baterie nenechávejte dlouho vybité a ideálně je udržujte v nabitém stavu jelikož se baterie časem samy vybíjejí a můžou se tak poškodit.

 

Údržba baterie do e-cigarety je věc na kterou by si měli dávat pozor fanoušci a uživatelé gripů e-cigaret a módů s vyměnitelnými bateriemi. Baterie udržujte vždy čisté a přepravujte je v obalu, aby jste je nemohli poškodit, kapsa s klíčemi od domu nebo bytu je tedy špatná volba pro přenášení baterie do e-cigarety. Zdeformované baterie do e-cigarety v žádném případě nepoužívejte.

 

Perfektní údržba baterie do elektronické cigarety je základem dlouhé životnosti baterie, proto správnou údržbou a péčí můžete docílit prodloužení životnosti baterie i o měsíce, časem však baterie stejně ztratí kapacitu a budete ji muset vyměnit za novou.

 

Doporučení jak udržovat baterii do elektronické cigarety

 

  • Baterii nedotahujte násilím, můžete ji totiž tak trvale poškodit, noste baterii v pouzdře aby jste baterii nepoškodili nebo nepoškrábali, tím předejdete poškození jak baterie, tak ve spoustě případů elektronické cigarety
  • Jednou za čas, cca 1x za týden nebo za několik dní, nepotáhli-li jste z e-cigarety odšroubujte baterii a vytřete ji okolo závitů kouskem toaletního papíru nebo kapesníkem či suchým ubrouskem
  • Při prvním použití si baterii nabijte na 100%, nenabíjejte baterii pokud ještě není vybitá, což zjistíte tak, že nesvítí indikátor, který ukazuje vybití, nabíjení baterie může snížit životnost baterie. Nevybíjejte však baterii do úplného vybití.
  • Baterie neskladujte v příliš teplém, studeném anebo vlhkém prostředí. Ideální je pokojová teplota, baterii však neuškodí ani teplota o pár stupňů nižší, tím předejdete i vyšší míře samovybíjení, ideální teplota pro skladování baterie je 10-25°C

 

Údržba Clearomizeru / atomizéru do elektronické cigarety

 

Clearomizer (jindy nazývaný také jako atomizér, echomizer, tank atd.) je dílem téměř každé elektronické cigarety, jde o součást která udržuje spirálku nebo žhavící hlavu a bývá zpravidla většinou zabezpečená pyrexovým sklem které uzavře nádržku na e-liquid, tedy, zjednodušeně řečeno jde o zásobník na e-liquid, který odpařuje e-liquid na páru a tím tedy dochází k vaporizaci a páru, nebo-li dým pak při vapování vdechujeme do plic. Clearomizer je důležité udržovat pro pohodlné vapování, údržba atomizéru je totiž jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by jste měli při vapování řešit. Nejzákladnější radou je mít clearomizer doplněný kvalitním e-liquidem natolik, aby byla vata žhavící hlavy vždy potopená a tedy se nasákla a spirálka tak nežhavila "na sucho", což značně zkracuje životnost a tedy ničí žhavící hlavu.

 

Jak na údržbu clearomizeru, údržba atomizéru
Údržba clearomizerů je nejdůležitější částí údržby e-cigaret | Ilustrační foto | Zdroj: flickr.com, autor: Ecig Click

 

Někteří doporučují údržbu clearomizeru jednou za 3-4 týdny, my Vám však doporučujeme pro zachování co nejvyšší životnosti žhavící hlavy a clearomizeru řešit údržbu clearomizeru cca jednou za týden, případně při výměně e-liquidu v clearomizeru.

 

Pokud jde u Vaší e-cigarety clearomizer celý rozebrat, měli by jste vyčistit těsnění ale i další části clearomizeru jako je třeba tank (což je horní část atomizéru), kromě toho také nezapomeňte na vyčištění spodní základny. Pyrexové tělo pak omyjte ve vlažné vodě a vysušte třeba toaletním papírem nebo papírovým ubrouskem, hlídejte si však aby jste při čištění nepoškodili těsnění, které může způsobit protékání e-liquidu, těsnění se kvůli "mastnotě", respektive hustotě a konzistenci e-liquidu může časem narušit, pokud se naruší, vyměňte jej. V případě že máte clearomizer, jednou za čas jej opatrně propláchněte aby jste odstranili zbytky (tedy usazeniny) starého e-liquidu.

 

Doporučení jak udržovat clearomizer / atomizér do elektronické cigarety

 

  • Pokud plníte clearomizer poprvé s novou žhavící hlavou, doporučujeme aby jste po naplnění clearomizeru počkali alespoň 5 minut, v případě hustších e-liquidů i 10-15 minut nebo i o trochu déle, aby se vata pořádně nasála e-liquidem, když nepočkáte riskujete poškození žhavící hlavy tím, že vata potáhne "na sucho" a může se pak připálit nebo spálit.
  • Pokud jste příležitostný kuřák, nebo v tomto případě spíše e-kuřák, doporučujeme aby jste nedoplňovali clearomizer do plna, kvůli tomu že uvnitř clearomizeru dochází k reakcím se vzduchem, dlouhodobě tak dochází k znehodnocení nebo někdy až ke zkažení e-liquidu.
  • Věnujte se hygieně clearomizeru alespoň občas, nejideálnější je čistit clearomizer alespoň jednou za týden, proces čištění clearomizeru je jednoduchý a nezabere Vám tedy déle než několik minut.
  • Po několika plněních clearomizeru e-liquidem z clearomizeru zbytek e-liquidu vylijte a clearomizer následně propláchněte teplou vodou, tím se vyvarujete usazeninám z e-liquidů a houstnutí e-liquidu, což způsobuje špatnou funkci clearomizeru a tím pádem i snižuje kvalitu dýmu a podání chuti daného clearomizeru

 

Další péče a údržba elektronické cigarety

 

Další péče a údržba elektronické cigarety je ta nejjednodušší věc, kterou můžete provádět a hlavně by jste ji měli provádět, jedná se hlavně o čištění menších součástí e-cigaret a tedy například o čištění náustku a čištění USB portu. Nezapomeňte však na to, že elektronická cigareta je spotřební zboží a tedy žádná elektronická cigareta Vám nevydrží věčně, nicméně její správná údržba a údržba jednotlivých komponent elektronické cigarety Vám ušetří velké množství starostí a také peněz v podobě prodloužení životnosti jednotlivých komponent e-cigarety.

 

Čištění náustku elektronické cigarety je důležité proto, že náustek dnes a denně přichází do styku s našimi rty a naší dutinou ústní a také například různými bakteriemi a dalšími vlivy, například, přenášíme-li elektronickou cigaretu v kapse ale i mimo ni. Náustek tedy jednou denně doporučujeme z elektronické cigarety sundat a opláchnou vlažnou vodou, nebo alespoň vytřít srolovaným kouskem toaletního papíru nebo papírového ubrousku. V případě že náustek je nějak více znečištěný, nebojte se jej umýt tekutým mýdlem a nechat jej volně položený uschnout. Občas také náustek vyměňte.

 

U nečistot ještě chvilku zůstaneme, další rizikovou částí e-cigarety je USB port, do kterého se můžou dostat nečistoty a poškodit nabíjecí kontakty což může způsobit to, že se Vám elektronická cigareta bude špatně anebo v horším případě se nebude vůbec nabíjet. Na pozoru by se měli mít především uživatelé gripů e-cigaret s měnitelnou ale i vestavěnou baterií, u kterých je obzvláště důležité kontakty čistit a udržovat kontakty čisté. V případě že se Vám kontakty zanesou, jednoduše je utřete například kouskem kuchyňské utěrky nebo toaletního papíru. Při silném zanesením můžete použít třeba i párátko nebo jiný obdobný prostředek pro vyčištění kontaktů u e-cigarety, ovšem toto dělejte s maximální opatrností a pouze v případu opravdové nouze, protože v případě poškození e-cigarety například výše uvedeným párátkem Vám zaniká zákonný nárok na reklamaci.

 

Pro vapeshop Royalvape.cz napsal: Martin Orešanský

 

 
Nahoru
35 položek celkem
Your SEO optimized title page contents